Rád bych touto cestou všem příznivcům naturální kulturistiky a fitness přiblížil průběh nedávné soutěže na Bali.

Po několika letech pozorování rozsáhlé činnosti společnosti iCompete/INBA Australia jsme se rozhodli, že si ověříme na vlastní oči, do jaké míry se jedná o kvalitní marketing a do jaké o opravdu funkční sportovní organizaci, protože na dálku z fotografií či korespondence s představiteli této organizace to vždy vyznívalo až neuvěřitelně dobře, ať už se jednalo o počty a sportovní úroveň účastníků, nebo např. o celkovou propagaci jejich soutěží. Proto jsme se z Evropy vydali společně se zástupci slovenských, lotyšských, francouzských či anglických naturálů přímo na exotický ostrov Bali, kde se konala mezinárodní soutěž Bali Paradise International 2016.

Nerad se nechávám příliš unášet, co se týče naturálního sportu, nicméně hned na úvod musím říci, že mě zde spousta věcí opravdu nadchla a celou soutěž vnímám jako obrovskou inspiraci a poučení.

Okamžitě po příletu, kde nás osobně přivítal a zajistil odvoz z letiště na hotel nejvyšší šéf celé organizace Wayne McDonald, jsme pochopili, že pravděpodobně prožijeme tak trochu jinou akci, než na jaké jsme zvyklí u nás, přestože se rozhodně ve srovnání s mnoha jinými zeměmi nemáme v oblasti pořádání soutěží za co stydět.

Poté, co jsme se se ubytovali a aklimatizovali na místě, čekali jsme na začátek páteční prezentace účastníků. Zpočátku jsme byli překvapeni, když našim sportovcům chodily ještě před začátkem registrace průběžně e-maily s doplňujícími detailními informacemi, nicméně jak jsme později pochopili, na využití moderních technologií, perfektní informovanosti a organizaci je zde celá činnost postavená.

Proto nás už ani nepřekvapilo, že registrace začala i skončila téměř na minutu přesně podle harmonogramu, což byla (přesné dodržování veškerých časů po celé 3 dny) možná největší deviza, kterou ocenil úplně každý z nás. Nic na tom nezměnilo ani to, že se díky maximální snaze pořadatelů, kteří vyšli vstříc místním sportovcům z Indonesie, přihlásilo v den registrace dalších přibližně sto účastníků.

V praxi to znamenalo pouze práci pořadatelů do pozdních nočních hodin. Ihned po probuzení měl každý sportovec kompletní nový přehled a pouze mírně upravený časový harmonogram na svém e-mailu. Celkem se soutěže účastnilo přes 450 sportovců z 33 zemí ve více jak 600 startovních pozicích.

Protože celá dvoudenní soutěž probíhala s maximální odchylkou 5 minut podle časového harmonogramu, pochopitelně nás velmi zajímalo, jak se dá takového „ideálu“ dosáhnout. Zjistili jsme, že oni už před léty odstranili z pravidel a disciplín jednotlivých kategorií velké množství věcí, pro které my jsme nikdy neměli odvahu a ve spojení se zmíněným systémem průběžného rozesílání potřebných informací pro jednotlivé účastníky pak na místě vše funguje jak má i při několikanásobném počtu účastníků, než jsme byli doposud zvyklí na našich soutěžích.

Velmi zajímavé pro nás bylo i sledování a následný rozbor hodnocení jednotlivých kategorií. Přestože jsme zpočátku narazili na několik nesrovnalostí z našeho pohledu, museli jsme uznat po dlouhém sobotním rozhovoru s místními rozhodčími, kterého se zúčastnil i mezinárodní rozhodčí René Tomášek ze Slovenska, že to z pohledu nastavení jejich pravidel opravdu sedí a že pouze důsledně dodržují to, co v nich mají uvedeno. To v důsledku vede k většímu pochopení a spolupráci mezi sportovci, rozhodčími i představiteli organizace.

Ruku v ruce s bezvadným fungováním systému šel na této soutěži i odběr vzorků, které se zde uskutečnily u každého závodníka na prvním a druhém místě. Tyto vzorky byly odvezeny do Austrálie, kde pořadatelé garantují provedení testů nejméně u 25 sportovců, což si může každý porovnat s realitou na jakékoli ze soutěží, konaných v našem okolí…

Co se týče přímo našich sportovců, rozhodně se zde neztratili, přestože jsme snad s výjimkou několika málo účastnic kategorie Bikini Fitness, kterou zde opravdu považují za „startovní“ kategorii pro většinu dívek a žen, nenašli mezi účastníky žádné nekvalitně připravené závodníky.

Monika Melčáková obsadila nejdříve v kategorii Bikini Fitness Junior 4. místo, v kategorii Bikini Fitness Open skončila těsně za finálovou pětkou a ve své poslední kategorii Ms. Runway získala dokonce zlatou medaili!

Lukáš Hrubý startoval v nesmírně nabitých kulturistických kategoriích a po dvou velkých soubojích v Masters a Open se i on nakonec dočkal své první životní zlaté medaile v kategorii Muži nad 180 cm, což bylo stejně jako u Moniky krásné zadostiučinění za veškerou dřinu, kterou oba věnovali přípravě na dlouhou sezónu.

Z našich kamarádů a kolegů z Evropy jistě musíme zmínit Veroniku Berecovou ze Slovenska, která zahájila svou velkou medailovou sbírku hned od první disciplíny, kdy v kategorii Bikini Fitness Open získala stříbrnou medaili, následně ve zde nesmírně populární kategorii Fitness Angel bronz, stejně jako v kategorii Ms. Runway.

Další náš přítel, Valters Magone z Lotyšska, kterého známe i z Grand Prix Karviná 2016, skončil na 3. místě v kategorii Muži nad 180 cm.

Další dva zástupci evropských zemí se utkali v rámci profesionální divize kulturistů a dopadli výborně, neboť obsadili první dvě příčky, konkrétně Antony Bessala z Francie zvítězil a Milan Pánek, startující za Anglii, skončil hned za ním na druhém místě.

Po skončení soutěže následoval po krátkém odpočinku přesun na after párty v jednom z místních disco klubů. Zástupce jednotlivých evropských států či národních organizací však čekal ještě jeden důležitý úkol a tím bylo pondělní neformální setkání s Waynem McDonaldem. Na něm jsme se seznamovali s detailními principy a možnostmi systému iCompete, přes který je řízena veškerá činnost nové globální organizace iCompete/INBA Australia (iCompete Natural Bodybuilding Aliance). V této souvislosti je důležité připomenout, že tato organizace nemá nic společného s INBA Global se sídlem v USA. V rámci iCompete jsou již dnes registrováni sportovci z více než 30 zemí světa a ihned po soutěži na Bali se ozývá množství dalších sportovců, promotérů či organizací.

Není možné Vás v tuto chvíli seznamovat se všemi možnostmi tohoto systému, který by šel zjednodušeně prezentovat jako profesionální „Fitness Facebook“ , na jehož vytvoření již tvůrci věnovali částku ve výši více než 1 milion dolarů. Mohu alespoň naznačit, že jsem nikdy nic podobného neviděl a zejména z pohledu soutěžících se jedná o naprosto jedinečnou záležitost, která jim poskytuje nepřeberné množství neustále aktualizovaných informací pro soutěže i přípravu. Nejpozději do konce měsíce ledna 2017 bude k dispozici více než 20 jazykových mutací, kde nebude chybět ani čeština! Tento globální přístup boří hranice mezi jednotlivými zeměmi a poprvé v historii tak začíná sjednocovat naturální sportovce z celého světa do jednoho systému.

Z funkcí aplikace mohu namátkou zmínit např. individuální zpětnou vazbu zaslanou hlavním rozhodčím na email závodníka. Jedná se o profesionální přehled nedostatků v přípravě či prezentaci na podiu, příležitostí ke zlepšení, případně pochvalu. Aplikace má mnoho dalších vymožeností, které jistě každý z Vás velmi uvítá.

Po seznámení se s možnostmi systému iCompete následovalo pro nás všechny několik volných dní v nádherném prostředí ostrova Bali, které jsme si naplno užili a nyní se velmi těšíme, až získané poznatky převedeme do praxe, protože toto je evidentně cesta, kterou bychom po několika letech relativní stagnace, vyplývající z našeho vnímání naturální kulturistiky a fitness, chtěli pokračovat a rozvíjet náš sport do budoucna. Nic to pochopitelně nemění na tom, že budou mít členové ČSNS i v buadoucnu možnost startovat na (jakýchkoli dalších) soutěžích v naturální kulturistice a fitness kdekoliv v Evropě i mimo ní.

Vize dalšího rozvoje naturálního sportu pro nás během této cesty získala zcela jasné obrysy a nás čeká několik týdnů velmi intenzivní práce, do které chceme zapojit všechny lidi, kteří o to budou mít zájem…

Tomáš Procházka – prezident ČSNS